TOPLITA AIRSOFT TEAM

amateur sports team

HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Scenariu pentru C.P.L

Go down 
AuthorMessage
Aleexx

PostSubject: Scenariu pentru C.P.L   Tue Nov 06, 2012 11:39 am

Uite la ce scenariu m-am gandit eu pt. CPL

Doua echipe Alpha si Delta.

Proportia - Alpha = 2 x Delta

Pe teritoriul Delta sunt dispuse aleator , la vedere, pe linia cea mai defensiva , 3 pagini A4 ce contin cate o cifra de la 1 la 9 ( fiecare pagina fiind plasata fie pe un perete, fie pe un pom , dimensiunea cifrelor stabilindu-se in functie de complexitatea jocului sau de distanta la care se doreste sa se deplaseze Alpha 2 )

Alpha se imparte in 2 squad-uri , Alpha 1 si Alpha 2.

Alpha 1 are ca obiectiv apararea unui spital in care este depozitata o valiza inchisa cu cifru ( format din 3 digiti ) , valiza ce contine "ceva" ( Spitalul fiind cladirea cu 2 etaje )

Alpha 2 are ca obiectiv obtinerea celor trei cifre ce reprezinta codul de deschidere al valizei. ( Cifrele fiind plasate in zona steagului albastru )

Odata ce unul din membrii squad-urilor Alpha 1 sau Alpha 2 isi pierd viata deplasandu-se in zona de respawn el nu poate parasi zona respectiva pana ce un alt membru din celalalt squd Alpha 1 sau 2 nu soseste si el in respawn ( din respawn se vor intoarce in joc doar atunci cand se aduna doi membrii unul din Squad Alfa 1si unul din Squad Alpha 2) ( La Locurile de respawn nu m-am gandit inca dar le voi pune le punct)

Alpha 2 nu poate angaja foc de aparare in zona spitalului obiectivul acestora fiind doar in prima faza recuperarea cifrului, sarcina defensiva in zona spitalului este in sarcina squadului Apha 1.

Imediat ce squadul Alpha 2 a recuperat cifrul ( aceasta se poate face fie prin insarcinarea lunetistului din echipa fie prin apropierea de obiectiv ) , se va deplasa in interiorul spitalului incercand sa deschida valiza ( atentie ! cele trei cifre obtinute de pe hartiile A4 nu reprezinta in vre-un fel si ordinea in care se deschide cifrul, squadul Alpha 2 trebuind sa incerce toate combinatiile formate din cele 3 cifre pana la deschidere )

Dupa deschidere si ridicarea obiectului din valiza cele doua squaduri Alpha 1 si Alpha 2 vor forma o singura entitate ce vor avea ca obiectiv principal plasarea obiectului in baza adversa.( Delta )

Obiectivul Delta inca de la inceputul jocului este obtinerea obiectului din valiza si aducerea lui in baza Delta pentru dezafectare.

( Valiza cu cifru va fi compusa dintr-o valiza care are cifru din fabrica sau un lacat cu cifru atasat ei )
Back to top Go down
View user profile
Aleexx

PostSubject: Re: Scenariu pentru C.P.L   Tue Nov 06, 2012 12:22 pm

Pentru spital am ales asa :

- din cauza ca e putin mai greu de ajuns acolo avand in vedere impartirea in 2 a echipei Alpha !

Pentru baza Delta :

Back to top Go down
View user profile
alex

PostSubject: Re: Scenariu pentru C.P.L   Tue Nov 06, 2012 9:38 pm

Interesant, plauzibil. Pune-l la punct astfel incat sa inteleaga si cei care vin prima oara la joc. E nevoie si de banderole, nu? Si... in timp real, nimeni sa nu stea 'degeaba' sau 'in asteptare' mai mult de 10 minute sa zicem. Nu de alta dar se face tot mai frig Wink

PostSubject: Re: Scenariu pentru C.P.L   Tue Nov 06, 2012 10:12 pm

De pus la punct am sa-l pun si o sa se inteleaga ! Ce am postat pana acum e de ansam lu Wink
Back to top Go down
View user profile
Aleexx

PostSubject: Re-gandire   Wed Nov 07, 2012 7:26 am

Legenda :

-Dreptunghi Rosu : - Baza Alpha ( Spitalul ).
-Dreptunghi Albastru : - Baza Delta.
-Cerc Rosu cu Stea:- Respawn Alpha.
-Cerc Albastru cu Stea:- Respawn Delta.
-Dreptunghi Portocaliu:- Zona Amplasari Cifrelor.
-Chenar Alb:- Camp de lupta.

Scenariu :

Doua echipe Alpha si Delta.

Proportia - Alpha = 2 x Delta

Pe teritoriul Delta sunt dispuse aleator , la vedere, pe linia cea mai defensiva , 3 pagini A4 ce contin cate o cifra de la 1 la 9 ( fiecare pagina fiind plasata fie pe un perete, fie pe un pom , dimensiunea cifrelor stabilindu-se in functie de complexitatea jocului sau de distanta la care se doreste sa se deplaseze Alpha 2 ) Locul de amplasare este ales de catre echipa Delta .

Alpha se imparte in 2 squad-uri , Alpha 1 si Alpha 2.

Alpha 1 are ca obiectiv apararea unui spital in care este depozitata o valiza inchisa cu cifru ( format din 3 digiti ) , valiza ce contine "ceva" sau va contine un Telefon . ( Valiza va fi pozitionata la nivelul 2 al “ Spitalului “)

Alpha 2 are ca obiectiv obtinerea celor trei cifre ce reprezinta codul de deschidere al valizei. ( Cifrele fiind plasate in zona steagului albastru )

Odata ce unul din membrii squad-urilor Alpha 1 sau Alpha 2 isi pierd viata deplasandu-se in zona de respawn el nu poate parasi zona respectiva pana ce un alt membru din celalalt squd Alpha 1 sau 2 nu soseste si el in respawn.

Respawnul se face la fel si la echipa Delta la 2 persoane !

Alpha 2 nu poate angaja foc de aparare in zona spitalului obiectivul acestora fiind doar in prima faza recuperarea cifrului, sarcina defensiva in zona spitalului este in sarcina squadului Apha 1.

Imediat ce squadul Alpha 2 a recuperat cifrul ( aceasta se poate face fie prin insarcinarea lunetistului din echipa fie prin apropierea de obiectiv ) , se va deplasa in interiorul spitalului incercand sa deschida valiza ( atentie ! cele trei cifre obtinute de pe hartiile A4 nu reprezinta in vre-un fel si ordinea in care se deschide cifrul, squadul Alpha 2 trebuind sa incerce toate combinatiile formate din cele 3 cifre pana la deschidere )

Dupa deschidere si ridicarea obiectului din valiza cele doua squaduri Alpha 1 si Alpha 2 vor forma o singura entitate ce vor avea ca obiectiv principal plasarea obiectului in baza adversa.( Delta )

Obiectivul Delta inca de la inceputul jocului este obtinerea obiectului din valiza si aducerea lui in baza Delta pentru dezafectare. ( Locul de dezafectare va fi insemnat in baza Delta Sub forma unei mese sau unor cuti… )

Daca valiza este sustrasa de catre echipa Delta Alpha 1 si 2 vor devenii o echipa care pana la dezafectarea valizei va lupta sa o readuac pe pozitii .

( Valiza cu cifru va fi compusa dintr-o valiza care are cifru din fabrica sau un lacat cu cifru atasat ei )

Obeservatii :
-Daca acest scenariu se va pune in aplicare se va vota de comun accord la jocuri folosirea mijloacelor de comunicare intre Alpha 1 si 2 si folosirea binoclului de catre jucatori .
-De explicat e usor de explicat ! Pot sa ii pun in tema si pe cei care vin pentru prima data la joc !

Back to top Go down
View user profile
alex

PostSubject: Re: Scenariu pentru C.P.L   Wed Nov 07, 2012 9:53 am

hmm... uite parerea mea:
-nici unul din squadurile alpha nu ar putea obtine cifrele de unul singur, asta e clar. La fel, delta nu ar putea strapunge apararea alpha decat daca au un respawn foarte aproape, probabil ai lipsit de la jocul respectiv ca sa vezi ca asa e.
-iar treaba asta de mai jos... ???.... delta i-ar lasa mereu pe alpha sa ia cifrele si sa ajunga cu obiectul cat mai aproape de respawnul delta, unde ar incerca sa-i opreasca. De ce sa ia cutia daca vine singura?
>>>Dupa deschidere si ridicarea obiectului din valiza cele doua squaduri Alpha 1 si Alpha 2 vor forma o singura entitate ce vor avea ca obiectiv principal plasarea obiectului in baza adversa.( Delta )

Obiectivul Delta inca de la inceputul jocului este obtinerea obiectului din valiza si aducerea lui in baza Delta pentru dezafectare. ( Locul de dezafectare va fi insemnat in baza Delta Sub forma unei mese sau unor cuti… )<<<

In plus, distantele sunt f.mari fara rost, zic eu, pt... cum te-ai gandit... 4 vs 8 oameni

De apreciat efortul tau de inceput, incearca sa le gandesti din privinta echilibrului, nu te grabi ,trebuie sa fie simplu si provocator (parerea mea) Wink cheers

PostSubject: Re: Scenariu pentru C.P.L   

Back to top Go down

Scenariu pentru C.P.L
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Ariens YT11 Rally machine